ABB SA/S2.10.2.2 Switch actuator 2 fold
SKU: SA/S2.10.2.2 Categories: ,
Description
The switch actuator uses potential free contacts to switch 2 independent electrical loads via the ABB i-bus® KNX. The device features a manual operation and displaying of the switching state of the outputs. The 10 A device is especially suited for loads with high surge currents
Mounting Type:
DIN-Rail
Environmental
Ambient Air Temperature:
Operation -5 … +45 °C
Degree of Protection:
IP20
Technical
Data Sheet, Technical Information:
Contact Position Indication:
ON / OFF
Number of Outputs:
2
Number of LEDs:
1
Maximum Number of Switching Outputs:
2
Compatible Bus Systems:
KNX (TP)
Product Range:
KNX
Utilization Category:
Non-inductive or slightly inductive loads, example: resistive furnaces, heaters (AC-1)
Manual Operation:
Yes
Suitable for C-Load:
No
Number of Batteries:
0
Electrical
Voltage Range:
230 V AC
Auxiliary Voltage AC/DC:
KNX
Output Voltage (Uout):
230 V AC
Rated Current (In):
10 A
Maximum Switching Current:
10 A
Maximum Switching Power:
2500 W
Power Loss:
1.5 W
Design
Color:
light grey
Dimensions
Width in Number of Modular Spacings:
2.0
Product Net Width:
36 mm
Product Net Height:
90 mm
Product Net Depth / Length:
63.5 mm